Ne sírj értem, Szarajevó! (BH) – Susan Sontag Szarajevóban
Filmvetítés (bosnyák nyelven angol felirattal), beszélgetés, könyvbemutató
Susan Sontag 1993-ban érkezett az ostromlott Szarajevóba, hogy színre vigye a Godot-ra várva című darabot. A dokumentumfilm a darab alkotóival és szemtanúkkal készített interjúk segítségével megható beszámolót ad az ostromlott Szarajevóról, amibe Susan Sontag jelenlétével új erőt lehelt.
MIKOR?
Bővebben
A Ne sírj értem – Susan Sontag Szarajevóban című film a világhírű amerikai írónő Susan Sontagnak az ostromlott Szarajevóba érkezését dolgozza fel, ahol megrendezte 1993-ban Samuel Beckett Godot-ra várva című darabjának előadását. A felettébb egyszerű dokumentumfilm tizenhárom szereplője bensőséges történeteket mesél a háborúról, az ostrom alatt életre kelt művészetről, Sontag fontos szerepvállalásairól, a színház értelméről és erejéről a nagy pusztítás idején. Milomir Kovačević és Paul Lowe fotósok fekete-fehér felvételei több mint 30 évvel az ostrom után is emlékezetes pillanatokat elevenítenek fel a filmvásznon.
Szereplők: Haris Pašović, Izudin Bajrović, Admir Glamočak, Irena Mulamuhić, Lejla Pašović-Mustafić, Mirza Halilović, Sead Bejtović, Bojan Hadžihalilović, Lejla Hasanbegović, Ognjenka Finci, Mustafa Mustafić és Hasan Gluhić
’72 perc, Bosznia és Hercegovina, 2019
A dokumentumfilm eredeti bosnyák nyelven angol felirattal látható.
A „Színház az ostrom alatt” című könyv, a MESS Nemzetközi Színházi Fesztivál és a Szarajevói Nemzeti Színház együttműködésében jött létre az azonos nevű kiállítás folytatásaként. Hana Bajrović könyvéből megismerhetjük a szarajevói ostrom alatti színházak – Nemzeti Színház, 55. Kamaraszínház, Fiatalok Színháza, Szarajevó Háborús Színház, MESS Fesztivál – 1992 áprilisától 1996 márciusáig tartó előadásait és koprodukcióit.
A kétnyelvű kiadvány az egyik legértékesebb tanúságtétele a boszniai háborúnak, amely színháztörténeti adatokon, írásokon és képanyagokon dokumentálja a város színházi életét. Ott, ahol színház és általában a művészet az ostrom alatt álló szarajevói lakosok számára ugyanolyan fontossággal bírt, mint az étel, a víz, a levegő… Akkoriban a színház egy tisztán emberi szükségletet tükrözött. Az ember nem azért ment színházba, hogy megmutassa magát, hanem azért, mert menekülnie kellett a kegyetlen valóság elől. A művészet menedékhelyként szolgált. A szarajevói ostrom alatt 3102 műalkotás készült, 48 koncertre és több mint 170 kiállításra került sor. A szarajevói színházakban 182 bemutatót tartottak, amelyeket több mint félmillió szarajevói polgár látott. Így Szarajevó polgárai gondolkodó lényekként maradtak, kulturális ellenállásukkal dacoltak. A háború alatti színházi emlékkönyvek olyan mondatokat tartalmaztak, mint ez: „Köszönjük, hogy nem hagytatok minket megőrülni!”
SARTR – Szarajevó Háborús Színházát 1992. május 17-én alapították a szarajevói értelmiségi körök, akik úgy döntöttek, hogy a bombázás ellenére játszanak. Az első évben a SARTR bemutatta az első háborús színházi darabot, a „Menedék-et”- Dubravko Bibanović rendezésében. Az ostrom alatt a SARTR kétezer előadást játszott. Ma a SARTR fiatal színházi alkotókat tömörít, saját játszóhelyükön új darabokat állítanak elő, és bár ez a színház a legfiatalabb Szarajevóban, munkája igazi bizonyíték arra, hogy az emberi méltóság a kultúra és a művészet segítségével a legnehezebb körülmények között is megmenthető.
Bosnyák-angol nyelvű kiadvány
Közreműködők
Forgatókönyv: Nihad Kreševljaković
Zeneszerző: Nedim Zlatar
DoP: Almir Djikoli
Vágó: Nedim Alikadić
Hangstúdió: Chelia Add.
Fotó: Paul Lowe, Milomir Kovačević
Producer: Sead Kreševljaković – Videoarhiv
Rendezte: Nihad Kreševljaković
Könyvbemutató:
Színház az Ostrom alatt
Írta és szerkesztette: Hana Bajrović
Nihad Kreševljaković, a film rendezője
Hana Bajrović, a Színház az ostrom alatt c. könyv szerzője
Ez is tetszeni fog
Színházi társasjáték a nappalidban
Magánlakások Budapest különböző helyszínein